Voicemeeter Banana 1.část-Základ
All_in_Gamez
04.02.2018 19:01:04
Tech


Zdravím všechny začínající i pokročilé streamery a ostatní tech tinkery.


Chtěl bych vám přiblížit problematiku nastavení zvuků pro OBS, multiple audio kanály a možnost MIDI controllerů.


Jelikož je toto téma hodně obšírné a při zacházení do detailů je to vyprávění na hodiny a hodiny, rozdělím ho na několik menších článků.

Začneme na začátku


Co je Voicemeeter Banana ?

Jedná se o virtuální audio mixér, který vám dává možnost mixovat až tři vstupní zařízení do třech výstupů, to celé na dvou úrovních.

Můžete zvuky nejenom řídit a nahrávat, ale kupříkladu i streamovat přes VBAN (VB Audio Network), což je perfektní řešení pro dual PC setup, ale to nebude téma tohoto článku.


Provedu vás alfou

Ihned po nainstalování VB do svého PC počítač restartujte a utíkejte do nastavení zvuku systému. Je potřeba nastavit nově vzniklé virtuální vstupy a výstupy jako defaultní zařízení. (Voicemeeter VAIO)


Dále doporučuji nastavit v Menu VB Run at startup, Show app on startup, osobně chci mít Voicemeeter pořád na očích, takže přidám ještě Always visible.


Trouba je tímto předehřátá, můžeme jít dělat těsto.


Celý panel aplikace je zleva doprava rozdělen na tři pomyslné části. HW-Vstupy, Virtual vstupy a Výstupy.


Začneme napravo, a to nastavením Výstupů.

Výstup je, polopaticky řečeno, to co vychází ze zdroje směrem ven. Z toho vyplývá, že výstupní zařízení jsou například sluchátka, repro bedny a jiné.

Zvolte jednu ze tří možností, A1, A2, nebo A3 a objeví se seznam všech dostupných zvukových výstupů.

Z audio formátů/kodeků si moc velkou hlavu dělat nemusíte, liší se zpravidla latencí, na které u USB zařízení moc nezáleží. Prostě zvolte to co funguje.

V tenhle okamžik už je možné z vašeho výstupního zařízení slyšet zvuk.

Každý sloupec zvukového výstupu má možnost dodatečně pracovat se zvukem, například přimíchat zvuk z určitého BUSu, přepínat mezi 2.1, 4.1 a 6.1 surroundem, Mono výstup (nedoporučuju při hraní EFT ;), Equalizer a samozřejmě Mute.


Teď se přesuneme zpět do levé části VB

Stejně jako u HW-Output, vyberte HW-Input, neboli Vstup.

Co se týče vstupů, VB opět nabízí širokou škálu postprocesů. Od úpravy hloubek a výšek, echa, komprese, přes hlasové modulace a sterea, po noise gate.

To nejpodstatnější co je však potřeba nastavit je přesměrovaní signálu ze samotného vstupu buď do jednoho z BUSů, nebo do HW-Výstupu.


To v čem tkví největší síla Voicemeeteru jsou práve dvě vrstvy BUSů, B1 a B2.

Čeho chcete docílit pro užití VB pro streamování je to, že přesměrujete všechny potřebné vstupy, v tento moment mikrofon a zvuk z PC do BUSu B2


Pamatujete jak jste na začátku volili v systému výstupní a vstupní výchozí zařízení ? V podstatě jste Voicemeeteru řekli, že zvuk z PC je Virtuální vstup,

Podobně jako mikrofon, ale váš systém a zvuky v něm nejsou kus železa, proto je vstup virtuální a ne HW. Stejně jako u HW-Vstupu pak máte možnost Equalizéru a hlavně opět přesměrování.


To čeho chcete docílit pro využití VB při streamování je, že přesměrujete všechny kýžené vstupy do BUSu2 (B2). Tím je smícháte do jednoho signálu a ten odešlete do OBS.


Oba BUSy pak můžete zvlášť řídit


É voila, máte jednoduchý virtuální audio mixér.


Příště si vezmeme na paškál Virtuální kabely, jejich zapojení a využití.