Retrospekce
ArcadeBulls
13.12.2017 04:46:48
Blog
Jsou skoro čtyři ráno a nemůžu spát. Před chvílí jsem byl řešit prcka, který se rozhodl, že chce mlíko a bez něj nebude spát. Jsem také stále nachcípanej a neustálý kašel mi rozhodně usínání neulehčuje. A mám v hlavě hodně myšlenek. Myšlenky týkající se streamování. Je to z důvodu různých postů na Discordu a i skutečnost, že za pár dnů to bude přesně rok, co jsem získal vysněný Twitch kontrakt a rozjel tak novou etapu streamu. 

A když se podívám zpětně na ten rok dozadu nevím, jestli být spokojenej či si nevrazit do zubů... 

Budu zcela upřímnej, bojím se napsat tyhle řádky. Obavám se, zda tento článek nevyvolá něco zbytečně negativního či to změní pohled na mne jako osobu, ale chci to ze sebe dostat, chci o tom mluvit. Myslím si, že je to zajímavá věc a spousta streamerů či lidí, co dělají nějaký druh zábavy či show pro ostatní si tím projdou. 

Poslední rok mi toho hodně dal a hodně vzal. Často píšeme o tom pozitivním - jak jsme pokořili nějakou metu v počtu followerů, subů, počtu lidí, views, kolik jsme odehráli her a tak podobně. Je to přirozené, je to nějaká forma úspěchu, máte radost, chcete to sdílet, chcete být třeba jen pozitivní. Málokdy ale sdílíme to negativní, tu stinnou stránku každé věci, co děláte. V životě to tak je se vším asi. Něco za něco. Kompromisy. Balanc. Jing a Jang. Karma. Pojmenujte si to jak uznáte za vhodné. 

Abych se vrátil k úvodu. Bude to rok, co jsme oslavovali můj Twitch Partnerák. Na Discord jsem sepsal před rokem poděkování a psal jsem, že pojedeme obsah jako vždy. Děkoval jsem tam svým modům, streamerům, divákům. 

Realita? Změnil jsem se. Toto se na Twitchi objevuje dost často v rámci vtipu či narážky, ale málokdo si asi uvědomuje, že to tak ve skutečnosti je. Změna může být dobrá i špatná. Ovšem změnil jsem se jen já nebo i ostatní? Mění se chutě, obsah, životní stav můj i ostatních. Co z toho brát relevantně? Čeho se zachytit a mít jako svůj kompas či kotvu, zda jsem v jádru stále stejný nebo ne. A musím být? Asi jo, když je moje vědomí ve čtyři ráno upnuté k telefonu.


Před rokem jsem psal, že pojedeme obsah "jako doposud". Realita? Mod Night byl snad naposled někdy na jaře. Kvadratlach? Několikrát jsem se pokoušel o restart a výsledek je, že byly naposled Mashinky (leč podařené) a vlastně nevím, o čem se bavit, aby to bylo zajímavé a koho do toho uvrtat. Interaktivní hry šly bokem kvůli všem novinkám. Baví mě zkoušet nové hry a růst kanálu mi samozřejmě přinesl nové možnosti. Obsah se kvůli tomu určité z nějakého úhlu pohledu změnil. K lepšímu či horšímu? 

Psal jsem také, že chci udržet tu formu kamarádství co jsme vybudovali. Situace je taková, že s mody mluvím naprosto minimálně. Nevím kde je chyba, ale určitě na tom mám svůj podíl. Nicméně životy nás všech se mění. Řada lidí studuje, stěhuje se, zakládá rodiny. Chápu to. Ale to bych nebyl já, abych o tom nepřemýšlel asi 100x víc, než je třeba, že jo. Kamarádství samozřejmě funguje. Srazy jsou toho důkazem a vždy je to paráda. Ale ta mimostreamerská část alespoň z mé strany je na bodu mrazu. Sere mě to. Ten pokec jen tak mi přijde měsíc od měsíce menší a menší. Ale co si budu nalhávat, je mi 30, mám dítě a prostě nemůžu být asi všude a s každým pokecat. Jen mě to s ohledem, jak to bylo, mrzí. 

Cítím se částečně distancovaný, ačkoliv jsem v centru dění. Sere mě to. Vadí mi to. Nevím zda to mám řešit a zda vůbec mohu. Chybějí mi ty začátky, ty noční seance na Discordu, pokec do 4 do rána. Štve mě, že nemáme s Kačkou hru, která nás baví oba stejně. Mrzí mě, že nedokážu být s lidmi v té komunitní části jako kdysi, prostě jako kamarád a ne jako ten "hlavní" majordomo Discordu. Nevím, jak to mají ostatní, jak to dlouholetí streameři vnímají a zda vůbec je něco takového rozhodí. A jak to berou dlouholetí sledující Twitche. 

A co mě fakt sere je, že nemám čas na sebe. V březnu jsem se kvůli streamu složil na několik dnů z důvodu vyčerpání. Posral jsem to. Partnerskej streamer, tucty lidí na kanálu, všude litá slovo HYPE. Asi to byla otázka času. Řekl jsem si nikdy vic. Ubral jsem. A když jsem nedávno zjišťoval statistiky, zděsil jsem se čísla cca 190h/měsíc, které jsem nastreamoval. Rozjel se mi ekzém po letech, spánkový režim šel úplně do prdele. Mám průměr 5 hodin. Není to ani hype, ani oukej. Musím asi někde ubrat, nebo přestat řešit kdejakou kravinu a být u všeho. Asi chci být u všeho právě z důvodu, že vlastně jsem z mého pohledu o něco již přišel... 

Toto jsou asi tři témata, které mě štvou. Praštil bych se za ně, ale naštěstí mám dostatek sebereflexe a dokážu si tyto problémy definovat a případně na nich pracovat. Je otázkou, do jaké míry mám nad každým aspektem kontrolu. Obsah? Nepochybně. Zdravotní stav či životospráva? Určitě ano. Ostatní lidé, kamarádi, diváci? Zde si nejsem jistý. Všem se nezavděčím, ale to neznamená, že mě to neštve a nemrzí. Jasně, že ano! 

Nechci, abyste brali tyto řádky jako nějakou předzvěst toho, ze končím se streamem, to ne. Spíš chci přiblížit i ty negativa. Negativa, které si řada z nás nepřipouští a případně je foukne na Facebook a za měsíc se jede znovu. Chci je mít sepsané, podobně jako to pozitivní před rokem. Chci se k tomuto článku po čase vrátit a retrospektivně kouknout, zda jsem se posunul tam či tam. 

Jednou jsme nahoře a pak zase dole. Všichni. Bez výjimky. Tak a teď zase pojedeme nahoru. :)