Full-time!?
ArcadeBulls
25.10.2017 13:24:08
Blog

Full-time. Činnost, které se věnujete na plno, je to Vaše hlavní náplň v rámci dne a ubírá Vám spoustu času. V tom lepším případě Vás tato činnost ještě baví a v tom nejlepším pro ni máte vášeň a posouvá Vás dál.
V případě streamerů pomyslný cíl, touha či sen mnoha z nás a nebo také velký strašák, neznámo či dokonce věc, která z činnosti odstraní tu přitažlivost hobby a zanechá jen prázdnou schránku rutiny.

Pokud se budeme bavit pouze o streamování (ostatně jste na webových stránkách Twitch Teamu) tak streameři se otázkou full-time zabývají poměrně často, ač si to nechceme připustit. Někteří se touto myšlenkou zabývájí ihned v počátku samotné tvorby a jdou do stremování s vidinou obživy. Někdo k tomu přistoupí časem, když vidí, že streamování je v jejich očích úspěšné. Někdo full-time odmítne s tím, že se vlastně jedná o hobby a nemá ambice se živit pouze streamováním.

Všechny tyto pohnutky jsem viděl u nepřeberného množství streamerů. Faktem je, že streamování je činnost, která je nestabilní a co na první pohled vypadá jako správný krok se může během poměrně krátkého času prokázat jako krok špatným směrem. Jsou tací, kteří o full-time nikdy zvlášť nepřemýšleli a svými skutky či tvorbou se dostali do situace, kdy je věnování se streamování či videohrám na plný závazek naprosto přirozená a logická věc.

Streamování jako takové je i přes historii Twitche stále nová věc a v případě České Republiky stále tak trochu neznámou u mainstreamu. Z tohoto důvodu je krok k full-time u každého streamera unikátní - každý má jinou životní situaci, jiné náklady, jiný druh či koncept obsahu.
Celá věc je silně individuální a velmi špatně se predikuje, zda je toto rozhodnutí správné, zda je načasován vhodně a defakto je to krok do neznáma.

Máte naprosto odlišnou situaci u streamera, kterému je např. 20 let, žije s rodiči, nemá vlastní rodinu a životní náklady jsou např. do 10.000,- se vším všudy. Poté můžete mít streamera, který ve 30 letech živí svou vlastní rodinu, bydlí v 3+1 a musí být zaopatřený nějakou částkou na situaci "co kdyby". A vůbec, jaká ta částka je? Tady si asi neřekneš, že rezerva je 6 platů...
Každý má svůj životní standard, komfort. Co je pro někoho velmi hodně je pro někoho běžná částka či málo. Streamování tady taky nemusí být v kurzu kdoví jak dlouho. Co potom, když se trend otočí zcela jinam? Co u mladších streamerů, kteří začali s YouTube či Twitchem za školy a defakto nemají v CV žádné "standardní" zkušenosti?

Nepochybuji, že jste pochopili, že zmíněný streamer nahoře jsem já a ačkoliv nedělám konkrétní kroky a nepropočítávám si náklady a příjmy, full-time mi poslední dobou přichází dost často na mysl...

Celý tento impuls o tom přemýšlet mi do hlavy vštípil Petr "CzechCloud" Žalud (fakt díky, vole!). Popisoval vcelku racionálně a trefně situaci, kdy pomineme-li finanční stránku věci musíte řešit několik činností najednou a vlastně žádné se nevěnujete časově i myšlenkově naplno. Neustále uhýbáte, vytváříte kompromisy, snažíte se něco někam napasovat. Ve výsledku méně spíte, obětujete svůj volný čas, kdy můžete vypnout a mozek si odpočine a s tím v ruku v ruce ovlivňujete sami sebe a v konečném důsledku i váš výstup na streamu.
A to je věc, kde kompromis dělat nechci. Obzvlášť v situaci, kdy cca 500 lidí si mne předplácí a očkává obsah, nějakou nastavenou kvalitu a zábavu. Chodil bych kanálama, kdybych k tomu přistupoval v tento moment laxně.

Je spousta věcí, který jako streamer můžeš řešit. Záměrně píšu "můžeš" jelikož veškerá činnost je volitelná a co např. funguje Agraelusovi, nebude nikdy fungovat u mě. Co funguje u mě, nebude fungovat tuctu lidem z Amicis týmu. Co s tím časem navíc, který vznikne přechodem na full-time?
Budu víc streamovat, když jsou všichni zvyklý na program? Budu se víc věnovat sociálním sítím, když například Facebook osekává dosah měsíc co měsíc? Budu vytvářet extra obsah na YouTube? Nebo si konečně najdu čas na to fitko, které odkládám dva roky? :D

Další otázkou je, zda by stream náhodou neztratil tu duši či kouzlo koníčku. Ovlivní mne situace, kdy stream je hlavní zdroj příjmu? Nebudu "selloutit"? Nebudu zbytečně tlačit každej deal lidem do hlavy? Nemusíte toto dělat ani vedomně. A vůbec, mělo by vás to trápit, pokud máte svědomí čisté? Kde je ta hranice? A je vůbec nějaká?

Už teď toto občas zažívám, leč ve velmi omezené míře. Dostaneš například titul zadarmo od distributora a ačkoliv to nemáš nijak smluvně zavázané, očekává se, že to zahraješ např. v den vydání. A vědomně či nevědomně už podřizuješ svůj harmonogram. Nikoho nemusí zajímat, že by sis to zahrál tak jako tak, třeba i ve stejný den. Ale už to, že to zmíníš, protože chceš být prostě víc otevřený vůči své komunitě, může v někom evokovat, že to vlastně neděláš sám od sebe, pro lidi, ale pro distributora, že jsi zaprodán.
Je to to kouzlo či duše o kterém se tu bavíme? Lze to vůbec definovat? Každý z nás má tu laťku nastavenou jinak a každý na to bude mít svůj názor. Teď se v tom orientuj a zachovej si chladnou hlavu, streamuj dle svého předsvědčení a nejlepšího svědomí. Jde to vůbec, když na tebe každý den kouká desítky, stovky či tisíce lidí a každý má svůj názor, který ti chce předat?

Spousta otázek, málo odpovědí. Tím, že celá tato sranda je opravdu v dětském věku na to nikdo nemá jednoznačnou odpověď. Jsme vlastně pionýři. Hledáme a stavíme cesty, které budou definovat další "generace" streamerů, youtuberů, tvůrců online mediálního prostoru na poli videoher, kreativního obsahu či dokonce online charit. My - streameři i diváci - určíme, co je v pořádku a co je přes čáru. A neustále se vnímání obsahu mění.
Co bylo trendy před rokem je dnes pomyslné bláto, cringe, hnůj. Teď nastává otázka, zda je to správně? Kdo má právo rozhodovat co je přes čáru a co ne? Kde je ta hranice, kdy jsou vulgarismy moc? Co je cringe a co ne? A jak to bude za rok, dva?

Inspirujeme spoustu diváků k tomu, aby si streamování či vytváření obsahu vyzkoušeli. Tento úvodní článek o full-time má za cíl příblížit moje myšlenkové pochody streamera, který je na rozcestí, před dalším životním skokem do (ne)známa.
Vždy se mi takový skok (změna zaměstnání, manželství, otcovství) vyplatil. Teď? Teď si nejsem jistý. A to je na druhou stranu dobře, donutí vás to přemýšlet... a tento skok to přemýšlení opravdu vyžaduje...