#JDEOPRINCIP
Rik_Leah
17.10.2017 10:09:31
Amicis

Amicis s podporou několika dalších českých streamerů vybrali rekordní částku na českém twitchi. 375 000 Kč poputuje tam, kde je potřebují.

Celé to začalo jako malý charitativní stream ve prospěch kočičí záchranné stanice a útulku. S charitou pro útulky jsem už měl nějaké zkušenosti a #JDEOPRINCIP sloužil dřív jak lidem, tak záchranným stanicím a miniazylům. Vzhledem k tomu, že minulé léto jsme podporovali miniazyl Voříškov.cz a před Vánoci jsme pomohli Barunce, 13leté postižené holčičce, která potřebovala pořádnou sedačku do auta, říkali jsme si s kamarádem Dennym, že je na čase zase pomoct nějaké záchranné stanici. Přípravy probíhaly dobře, řešili jsme co, jak a kde budeme streamovat a chtěli jsme to s pár hosty udělat jako malou a příjemnou akci. A pak jsem zavolal Elišce…

Eliška je jedna z členek Amicis teamu. O tom, že její rodina má problémy kvůli infarktu jejího tatínka jsme věděli, ale netušili jsme, jak vážná situace je. V průběhu hovoru jsme se dostali i k tomuto tématu a mě začalo být jasné, že pokud něco neuděláme, tato citlivá umělecká duše už stěží bude tak usměvavá a veselá, jak ji známe. A tehdy přišla myšlenka. S Eliškou jsem se rozloučil a okamžitě volal Dennymu. „Denny, kočky musejí počkat, mám tu něco, co fakt nepočká!“ To bylo první, co Denny v telefonu slyšel. Po vyslechnutí Eliščina příběhu bez jediného zaváhání souhlasil. Ale bylo nám jasné, že to už nemůže být ten malý a poklidný stream, ale že musí zbořit český twitch, jestli chceme vybrat potřebných 80 000 Kč – částku, na kterou řemeslníci odhadli přestavbu domu. A tak jsme začali obvolávat kamarády streamery, kdo by se k nám chtěl v tomto projektu přidat. Když mi to několik prvních obratem potvrdilo, byl čas na druhý hovor s Eliškou v týž den. Potřeboval jsem její svolení k takovému streamu. Mám pocit, že to pro ni byla po dlouhé době první dobrá zpráva a naděje, kterou zároveň potřebovala po několika vysilujících měsících kmitání mezi prací, nemocnicí a úřady.

Eliščin tatínek totiž po těžkém kómatu po několika měsících stále ležel na JIP. Člověk se po takovém infarktu buď probudí do několika dnů, nebo zemře. Eliščin tatínek ale bojoval a tu a tam se probral a reagoval na její přítomnost. Dokonce s ní byl schopen chvilku mluvit. Jenže české zdravotnictví má svoje termíny, a i když by se dal pobyt ještě trochu prodloužit, pokud by to povolil lékař, musel by se stejně časem přemístit na lůžkovou část, kde je péče nesrovnatelně menší. Hospic bohužel také nepřicházel v úvahu, tatínek má zavedenou tracheostomii a většina hospiců na to není připravená. Domácí léčení byla ta nejschůdnější volba, ale přestavba bytu a následná péče byla obrovský existenční zásah pro rodinu. Řešili, jak se na to mezi sebou poskládají, o péči se podělit dokázali.

Akci jsme oznámili 3. září a už tou dobou mi bylo jasné, že nebude malá. Domlouvali jsme hosty a řešili program. Jak udržet lidi ve stavu pozornosti a jak je bavit celou dobu? Jaký obsah streamu pro ně bude zajímavý? Vybereme vůbec těch 80 000? Máme dohromady tak silnou komunitu? Byl jsem rozhodnutý doplnit částku ze svého, pokud se tak stane, stejně jako kolega a kamarád ArcadeBulls. Oba máme dobrou práci a příjem z twitche je pro nás něco, co pokrývá náš koníček. A právě příjem z twitche, tedy podpora našich fanoušků z předchozích měsíců, pro nás byla takovou jistící sumou na doplacení zbylé části, kdyby se nám to celé sesypalo a stream byl fiasko. Nechtěli jsme vidět kamarádku, jak přijde o svou naději. Jedinou smutnou zprávou v přípravách pro mě bylo, že se nakonec nemohl zúčastnit spoluorganizátor Denny. Zaměstnavatel mu přesunul víkendovou akci o týden a to bohužel přesně kolidovalo s naším streamem.

A pak to najednou bylo tady. Den streamu, den D. Eliška s Davidem dorazili mezi prvními. Drahá polovička se postarala o občerstvení a pití a já řešil technické záležitosti. Dorazili první hosté z Amicis, doladili se poslední technické detaily a mohli jsme spustit stream.

15 minut…

Tolik času bylo zapotřebí k naplnění potřebných 80 tisíc. A lidé nepřestávali. K programu jsme se dostali až po hodině a půl děkování za příchozí podporu. Filel1 si s námi zahrál oblíbenou hru PUBG a vystřídal ho Zdeněk Princ, komentátor eSport na Prima Cool, vystupující pod přezdívkou RaderCZ. Zdeněk si zalétal v digitálním simulátoru DCS world a předvedl nám svůj um s letadly (na rozdíl od nás se ale Zdeněk učí létat skutečnými letadly). Instruktora a copilota mu dělal Hawk_CZ6. Vidět českého krasavce L-39 Albatros nad ulicemi Las Vegas zahřálo každého fanouška letadel. A pak přišli na řadu 2D Music. Zhruba za hodinu a kousek zahráli v polních podmínkách svůj minikoncert a potěšili celou řadou zahraniční i české tvorby. Následoval oldschool se streamerem ArcadeBulls a mnou. Vrhli jsme se do legendární pecky Heroes of Might and Magic 3 a v průběhu našeho hraní padl neuvěřitelný milník 250 000 korun. Ani ne po čtvrtině streamu! Čtvrt milionu. Nikdo jsme nic takového nečekal. V nejodvážnějších představách jsem si myslel na 150 000 Kč. Ach já bláhový.

Kolem půlnoci jsme předali streamerské křeslo streamerům Calwen a Smetáčkovi (vystupujícímu jako Calwen 2) a pustili je do nové hororovky The Evil Within 2. Calwen, známá svým netradičním přístupem, se přes počáteční nervozitu spolu se Smetáčkem dokázala postarat o zábavu do nočních hodin. Následně si převzal otěže CityManLive a All_in_Gamez a podívali se na zoubek nejnovější české hře Mashinky. Nad ránem jsem je vystřídal u předběžného přístupu do zahraniční hry Escape from Tarkov a pravděpodobně zapříčinil několik nových infarktů usínajících diváků (opravdu se omlouvám všem přítomným, já se také lekl). S ožívajícím ránem se do programu dostaly hry jako Broforce a Cuphead, v podání Zdeňka Prince, který nás přišel znovu podpořit, All_in_Gamez a Davida z dua PlayEDcz. A pak dorazily hvězdy českého eSportu na tankové scéně. Panpeacemaker a TheBuldogzer přinesli zábavu a probrali nás všeny. Závěr pak patřil našim děvčatům, která dělají digitální i klasické umění a narychlo vytvořily karikaturní postavičku jednomu ze streamerů. Tou dobou už bylo jasno. Povedlo se… Vybrali jsme 344 444.44 Kč přímo a něco málo přes 30 000 Kč putovalo z Grunex turnajového streamu a přímých subů a cheerů na mém kanále.

Ale nebyla to jen tato skvadra, která se o úspěch postarala. Byla to Niam, která do nás celou dobu cpala jídlo, pití a kafe, byl to Mazarin1k, který spolu se společností Grunex.com obrandoval celý turnaj #JDEOPRINCIP a veškeré dary vybrané v průběhu turnaje putovaly také do společné kasičky. A byli to i další přední streameři, kteří o nás dali vědět – Agraelus, TenSterakdary, Bětka Trojanová a spousta dalších.

A samozřejmě hlavně úžasná komunita kolem Amicis. Skupina lidí, kteří se chodí bavit k různým streamerům, přesto jednotná a neuvěřitelně obětavá. Lidé schopní odříci si svou zábavu a věnovat peníze někomu jinému, koho ani neznají.

Amicis… přátelé, kamarádi… myslím že jsme tento víkend dokázali, že to není jen jméno. Jsem hrdý, že jsem jeden ze členů a skláním se před vámi všemi. Takový charitativní stream CZ/SK scéna na twitchi ještě nezažila. Zapsali jste se do historie, buďte na sebe pyšní. Vy všichni…